BOXY – vracení a půjčování knih

Chtěli byste si v prostějovské knihovně na oddělení pro dospělé půjčovat knihy, ale nevyhovuje Vám vždy její otevírací doba? Nestíháte si vyzvedávat rezervace nebo vracet knihy v termínu? Máme pro vás řešení!

Před knihovnou stojí dva kovové boxy, díky kterým můžete knihy z dospělého oddělení nejen vracet, ale také si je půjčovat i v době, kdy je knihovna zavřená. Je to velmi jednoduché

Níže naleznete zjednodušený i podrobný postup a podmínky používání obou boxů. Máte-li ohledně využívání boxů jakékoliv dotazy, obraťte se na knihovnice, rády vám pomohou: mail sluzby@knihovnapv.cz  |  tel. 582 329 660  |  messenger knihovny nebo osobně v otevírací době knihovny.

Návratový a výdejní box jsme zakoupili díky finanční podpoře Ministerstva kultury v rámci projektu Veřejné informační služby knihoven (VISK). Oba boxy vyrobila firma Kovovýroba Žídek. Vracení i půjčování knih prostřednictvím boxů je ZDARMA. Upozorňujeme, že oba boxy jsou pod dohledem kamerového systému.

CHCI VRÁTIT KNIHY DO BOXU

• vložte knihu hřbetem napřed do vyznačeného otvoru
  • knihy vkládejte jednotlivě
  • určeno pouze pro KNIHY z DOSPĚLÉHO ODDĚLENÍ
  • knihy lze vracet přes box pouze v době uzavření knihovny
  • knihy budou odečteny následující pracovní den dopoledne
  • upozorňujeme, že zbylé výpůjčky na vašem čtenářském kontě NEBUDOU automaticky prodlouženy!
  • do 5 dnů si zkontrolujte čtenářské konto – nesrovnalosti nahlaste knihovně
  • případné poplatky z prodlení uhradíte při příští návštěvě knihovny
  • POZOR:
    • Neslouží k vracení CD, DVD, časopisů, MVS a deskových her!
    • Nepatří sem knihy, které chcete knihovně darovat!
    • Nevracejte sem knihy z jiných oddělení a poboček!
  • podrobné informace o vracení knih do boxu najdete níže

CHCI SI VYZVEDNOUT KNIHY Z BOXU

• přihlaste se do katalogu na webu knihovny
  • objednejte si knihu/y tlačítkem "rezervovat/objednat titul"
  • napište nebo zavolejte, že chcete objednávku připravit do boxu
  • tímto způsobem si můžete také vyzvednout již připravené rezervace (kontaktujte knihovnu)
  • vyčkejte na mail s kódem ke schránce (přijde nejpozději následující pracovní den)
  • knihy vyzvedněte do 3 dnů
  • pro otevření boxu zadejte kód a zmáčkněte #
  • vyjměte knihy a zavřete dvířka (ujistěte se, že jsou zavřená)
  • POZOR: výdejní box neslouží k vracení, pouze k půjčování – nic sem nevkládejte!
**********************************************************************************************

NÁVRATOVÝ BOX – podrobné info

• v otevírací době knihovny je návratový box UZAMČEN
  • knihy vrácené do boxu vám budou odečteny následující pracovní den dopoledne:
    • knihy vraťte alespoň s jednodenním předstihem před stanoveným datem vrácení
    • knihovní systém jinak zaúčtuje poplatek z prodlení
    • příklad: pokud výpůjční lhůta končí v pondělí, odevzdejte knihy do boxu už v neděli
    • upozorňujeme, že zbylé výpůjčky na vašem čtenářském kontě NEBUDOU automaticky prodlouženy!
  • případné poplatky z prodlení uhradíte při příští návštěvě knihovny
  • min. do 5 pracovních dnů si zkontrolujte, zda byly vrácené knihy v pořádku odečteny:
    • online v katalogu, mailem, telefonem
    • v případě nesrovnalostí neprodleně kontaktujte knihovnu
  • vrátíte-li do boxu jakkoliv poškozené knihy:
    • nebudou z čtenářského konta odepsány
    • knihovna bude o této skutečnosti informovat čtenáře
  • do návratového boxu NEPATŘÍ:
    • časopisy, deskové hry, MVS
    • DVD, CD – hudba, audioknihy
    • knihy z jiných oddělení a poboček
    • knihy, které chcete darovat knihovně nebo do knižního bazaru!
  • v případě, že vrátíte do boxu dokumenty, které tam NEPATŘÍ (viz výše) a poškodí se – budete vyzváni k úhradě vzniklé škody dle knihovního řádu knihovny

VÝDEJNÍ BOX – podrobné info

• objednávky si mohou v boxu vyzvednout pouze čtenáři s platnou registrací a vyrovnanými závazky vůči knihovně
  • knihu/y si musíte nejdříve předem objednat přes online katalog tlačítkem "rezervovat/objednat titul"
  • poté je nutné kontaktovat knihovnu a sdělit, že objednávku chcete připravit do boxu:
  • přes box si můžete i vyzvednout již připravené rezervace (kontaktujte knihovnu)
    • pro otevření boxu zadejte kód a zmáčkněte #
    • pokud jste zadali špatný kód, vyčkejte pár vteřin a zadejte ho znovu
    • nemusíte se bát opakování – box se ani po několikolikerém špatném zadání nezablokuje
    • vyjměte knihy a zavřete dvířka (ujistěte se, že jsou zavřená)
  • knihy vyzvedněte do 3 dnů  knihy nevyzvednuté v termínu, budou vráceny zpět do oběhu
  • POZOR: výdejní box neslouží k vracení, pouze k půjčování – nic sem nevkládejte!