nabídka vzdělávání pro střední školy a gymnázia


DO KNIHOVNY
- Lekce informační výchovy se zaměřením na fungování knihovny. Úvodní seznámení s knihovnou a jejími službami, informace o tom, co knihovna nabízí, jak funguje, co v ní hledat, jak pracovat s katalogem, co je to rešerše, signatura apod. (1. ročník SŠ / 9. tř. ZŠ)
- Lekce informační výchovy se zaměřením na vyhledávání informací. (vyšší ročníky SŠ)
- Lekce informační výchovy v kombinaci s tématem / autorem / obdobím. (vyšší ročníky ZŠ / SŠ)

SPISOVATELÉ PROSTĚJOVSKA
Wolker, Valenta a Bezruč – životopis a dílo nejvýznamnějších spisovatelů našeho regionu. Beseda je doplněna audio a video ukázkami. (SŠ)

KNIHA JAKO UMĚLECKĚ DÍLO
Beseda je zaměřena na vývoj ilustrace v knize, seznamuje s některými výtvarnými technikami a našimi nejznámějšími ilustrátory v knihách pro dospělé čtenáře. Beseda je doplňkem např. i k hodinám výtvarné výchovy. (SŠ / vyšší ročníky ZŠ)

MOZKOVÝ JOGGING aneb PAMĚŤOVÉ VYCHYTÁVKY
Beseda je o tom, jak se učit, jak funguje paměť, co jsou to mnemotechniky a jiné triky a tipy  pro lepší zapamatování čehokoliv. (SŠ)

E-ČEŠTINA a E-BOOKS
Interaktivní přednáška. Jak si díky internetu dopomoci k lepší známce z češtiny a literatury. Praktické seznámení s užitečnými literárními servery a také s elektronickými knihami. (SŠ / 9. tř. ZŠ)

KAREL HYNEK MÁCHA – KNÍŽE ČESKÝCH BÁSNÍKŮ
Možnost zpestření výuky literatury povídáním o největším českém básníkovi, jehož příběh je opředen nádechem tajemství. (SŠ)

MÁCHŮV MÁJ
Vyprávění nejen o nejznámějším díle K. H. Máchy, ale i o tajném milostném životě básníka. (SŠ)

CHARLES DICKENS – OTEC OLIVERA TWISTA
Seznámení s důležitými okamžiky ze života Charlese Dickense v souvislosti s jeho nejznámějším románem Oliver Twist. Srovnání s některými zajímavými filmovými a hudebními verzemi. (ZŠ / nižší ročníky SŠ)

KAREL JAROMÍR ERBEN – HORORY VE VERŠÍCH
Beseda zaměřená na rozbor balad básníka K. J. Erbena. Hledání kulturního kontextu díla a doby. (vyšší ročníky ZŠ)

LITERATURA VE FILMU
Srovnávání populárních literárních děl a jejich filmových verzí. Přednáška se zaměřuje na světovou i českou literaturu. (SŠ / 9. ročník ZŠ)

NEBOJTE SE SHAKESPEARA
Největší dramatik ve světle moderní doby. Povídání o záhadném životě ještě záhadnějšího člověka. Napsal opravdu všechny hry sám? Kam zmizel ze Stratfordu na osm let a poté se objevil jako populární autor v Londýně? Kdo byl opravdu William Shakespeare? (SŠ)

NETIKETA
Pravidla elektronické komunikace, slušné on-line chování, on-line image, reálné dopady virtuality, spam, hoax, autorská práva, ekologické aspekty elektronické komunikace, nebezpečí skrytých identit. (vyšší ročníky ZŠ / SŠ)

BEZPEČNOST NA INTERNETU
Interaktivní beseda o všech možných nebezpečích internetu a on-line života, o možnostech prevence, obrany a pomoci druhým. Kyberšikana, kyberstalking, kybergrooming, sexting, digitální stopa, bezpečnost hesel, znalost svých práv (i povinností). Na co si dát pozor, o čem a s kým na toto téma mluvit, a jestli to má vůbec cenu. (ZŠ / SŠ - přizpůsobení věku, ideální délka 60 - 70 minut)

SOCIÁLNÍ SÍTĚ - DOBRÝ SLUHA, ZLÝ PÁN
Interaktivní beseda o životě na sociálních sítích, jejich nebezpečích, ale naopak také o možnostech jejich využití ke studiu. Virtuální identita a její krádež, možnosti prevence, obrany a pomoci druhým, význam nesmazatelné digitální stopy, kyberšikana apod. (ZŠ / SŠ - přizpůsobení věku, ideální délka 60 - 70 minut)

Také cokoliv dalšího, na čem se domluvíme.
Akce trvají zpravidla 40 minut, většinu z nich lze přizpůsobit věku studentů.

region@knihovnapv.cz
582 329 665