Léto v knihovně ve znamení soutěží
 
Knihovna i v horké letní dny nabízí příjemné místo k relaxaci i poučení. O prázdninách sice nejsou naplánovány žádné přednášky a i pravidelné akce se přesouvají na září, přesto pro vás máme něco navíc. Kromě vypůjčení knih, časopisů nebo CD si můžete zahrát hned ve dvou soutěžích o zajímavé knižní ceny.
 
 
Letní čtenářská výzva
 
Pokud ještě nevíte, jakou knížku si vzít na dovolenou, můžete vyzkoušet naše tipy a spojit příjemné s užitečným. Pokud totiž přečtete v průběhu července a srpna alespoň šest knih, které splňují zadaná kritéria, budete zařazeni do slosování o knížky. Zadání a podrobnosti najdete v půjčovně pro dospělé a na internetové adrese www.knihovnapv.cz/vyzva.
 
 
Luštění s knihovnou
 
Baví vás křížovky? Vyzkoušejte tu naši. Ve spolupráci s hádankářským kroužkem Hanáci jsme pro vás připravili křížovku a osmisměrku. K vyzvednutí jsou v knihovně, nebo je najdete na našem webu a můžete je pohodlně vytisknout doma. Vyplněné pak nezapomeňte zanést do knihovny. Úspěšní luštitelé budou zařazeni do slosování o knižní ceny.
 
 
Knihovna pro děti a mládež bude na nové adrese
 
Knihovna pro děti a mládež bude až do 13. 8. 2017 uzavřena z důvodu stěhování. Pak ji najdete o pouhých 300 metrů vedle – v přízemí prostějovského zámku (Pernštýnské nám. 8). Vchod do knihovny bude na zámeckém nádvoří přímo naproti hlavní bráně. V průběhu prázdnin zde proto nebudou probíhat žádné tradiční letní akce pro děti. Pokud máte doma knížky, které byste měli vrátit právě v průběhu uzavření knihovny pro děti (tedy 10.6. – 13.8.), nic se neděje, jejich výpůjční doba je automaticky prodloužena až do 31.8. Od 14.8. bude mít knihovna pro děti otevřeno tak, jak je o prázdninách zvykem, tedy v pondělky, středy, čtvrtky a pátky vždy o 9.00 do 11.00 a od 12.00 do 16.00. V úterky a o víkendech bude zavřeno.Říjnová setkání v knihovně - Sidon, Hruška, KolmanováŘíjnová setkání v knihovně - Sidon, Hruška, Kolmanová

Únor

Únor je nejkratším měsícem v roce. Přesto se nám podařilo i tento měsíc maximálně využít a připravit spoustu zajímavých a kvalitních akcí. Těšit se tak můžete na cestopisnou přednášku o Mallorce, setkání s básníkem Petrem Borkovcem nebo na povídání o kryptoměně. Zavzpomínáme na 60. léta v Retro relaxačním odpoledni a budeme promítat film Švédská teorie lásky. V únoru proběhne i odhalení Dememoriální desky neznámému čtenáři.

  Mallorca – horami severozápadního prostředí  

Cestovatel Jaromír Novák nás ve svém vyprávění vezme na výlet na Mallorcu do málo známého vápencového pohoří Serra de Tramuntana. Přednáška bude doplněna promítáním fotografií a těšit se na ni můžete 14. 2. v 17 h.

Setkání s Petrem Borkovcem

Petr Borkovec se narodil v roce 1970 v Louňovicích pod Blaníkem. V roce 1922 se stal redaktorem revue Souvislosti a souběžně pracoval v deníku MF Dnes. Působil také v Nakladatelství Lidové noviny, později zde vedl přílohu Umění a kritika. Pracoval i jako redaktor Literárních novin. V současnosti se věnuje překladatelské a publikační činnosti. Kromě samostatných básnických sbírek je zastoupený v řadě antologií a sborníků. Mezi jeho díla patří například O čem sní, Lido di Dante, Jedna věta nebo Dryák ředěný Vltavou. V roce 1995 obdržel Cenu Jiřího Ortena za sbírku Ochoz. Autorské čtení jeho básní proběhne 21. 2. v 17 h v podkroví knihovny.

Ne bitcoin, ale blockchain je ekonomická revoluce!

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz. Jak se získává a jak se s ní obchoduje? Jak ovlivňuje ekonomiku? Pokud chcete lépe porozumět této problematice, přijďte 15. 2. v 17 h do knihovny na přednášku Michaely Procházkové, která vám vše ráda vysvětlí. 

Promítej i ty: Švédská teorie lásky

Švédsko se vydává za modelový příklad sociálního státu. Za kulisami novodobého ráje na zemi se ovšem odehrává nejedno drama. V roce 1972 přišli politici s přelomovým programem „Rodina budoucnosti“. Měl stvořit moderní společnost, kde bude důraz kladen na nezávislost každého občana, jemuž ve štěstí nesmí bránit ani vztahy k dětem, partnerům či rodičům. Po čtyřiceti letech experimentu sociálního inženýrství je Švédsko zemí zpřetrhaných rodinných vazeb. Šokující výpověď vyprávěná formou filmové eseje přináší film Švédská teorie lásky, který budeme v knihovně promítat 26. 2. v 17 h. 

Retro Relaxační odpoledne

Patříte do generace květinových dětí? Ve vašem šatníku visí „zvonáče“ nebo „minisukně“? Nebo jen rádi posloucháte muziku 60. let? Pak si určitě nenechte ujít Retro Relaxační odpoledne, které se v knihovně uskuteční 28. 2. od 16 do 18 h. Budeme si pouštět hity tehdejších hudebních idolů, vyzkoušíme si antistresové omalovánky, připraveno bude i malé pohoštění. Navíc, každý, kdo přijde v retro oblečení, obdrží malý dáreček.

Karneval v knihovně

Únor je časem masopustu, maškarních bálů a veselých taškařic.  22. 2. mezi 15. a 17. h. můžete přijít do knihovny pro děti a mládež přestrojeni tak, aby vás nikdo nepoznal. Děti čeká několik soutěžních stanovišť a hromada legrace. Každý, kdo přijde v masce, dostane dárek.  

Historicky první odhalení dememoriální desky neznámému čtenáři

Pod záštitou primátorky statutárního města Prostějov RNDr. Aleny Raškové a za přítomnosti autora Miloše Karáska se 22. 2. v 17 h uskuteční slavnostní odhalení dememoriální desky neznámému čtenáři. Akce proběhne v prvním patře v prostoru půjčovny knihovny.