Léto v knihovně ve znamení soutěží
 
Knihovna i v horké letní dny nabízí příjemné místo k relaxaci i poučení. O prázdninách sice nejsou naplánovány žádné přednášky a i pravidelné akce se přesouvají na září, přesto pro vás máme něco navíc. Kromě vypůjčení knih, časopisů nebo CD si můžete zahrát hned ve dvou soutěžích o zajímavé knižní ceny.
 
 
Letní čtenářská výzva
 
Pokud ještě nevíte, jakou knížku si vzít na dovolenou, můžete vyzkoušet naše tipy a spojit příjemné s užitečným. Pokud totiž přečtete v průběhu července a srpna alespoň šest knih, které splňují zadaná kritéria, budete zařazeni do slosování o knížky. Zadání a podrobnosti najdete v půjčovně pro dospělé a na internetové adrese www.knihovnapv.cz/vyzva.
 
 
Luštění s knihovnou
 
Baví vás křížovky? Vyzkoušejte tu naši. Ve spolupráci s hádankářským kroužkem Hanáci jsme pro vás připravili křížovku a osmisměrku. K vyzvednutí jsou v knihovně, nebo je najdete na našem webu a můžete je pohodlně vytisknout doma. Vyplněné pak nezapomeňte zanést do knihovny. Úspěšní luštitelé budou zařazeni do slosování o knižní ceny.
 
 
Knihovna pro děti a mládež bude na nové adrese
 
Knihovna pro děti a mládež bude až do 13. 8. 2017 uzavřena z důvodu stěhování. Pak ji najdete o pouhých 300 metrů vedle – v přízemí prostějovského zámku (Pernštýnské nám. 8). Vchod do knihovny bude na zámeckém nádvoří přímo naproti hlavní bráně. V průběhu prázdnin zde proto nebudou probíhat žádné tradiční letní akce pro děti. Pokud máte doma knížky, které byste měli vrátit právě v průběhu uzavření knihovny pro děti (tedy 10.6. – 13.8.), nic se neděje, jejich výpůjční doba je automaticky prodloužena až do 31.8. Od 14.8. bude mít knihovna pro děti otevřeno tak, jak je o prázdninách zvykem, tedy v pondělky, středy, čtvrtky a pátky vždy o 9.00 do 11.00 a od 12.00 do 16.00. V úterky a o víkendech bude zavřeno.Říjnová setkání v knihovně - Sidon, Hruška, KolmanováŘíjnová setkání v knihovně - Sidon, Hruška, Kolmanová

Austrálie a Tasmánie, Sokolovo, gorily v Praze, férová snídaně

 

Máj, lásky čas, jak pravil klasik. V knihovně však najdete kromě české poezie i další věci. Můžete si přijít například poslechnout přednášku věnovanou bitvě u Sokolova nebo cestopisné vyprávění o Austrálii a Tasmánii. Nahlédneme také do zákulisí gorilí rodiny v pražské zoo nebo si můžete přijít užít verše Marka Šindelky. A protože by byl vyloženě hřích nevyužít pěkné květnové počasí, vyrazí naši knihovníci do terénu. Budou s vámi férově snídat pod širým nebem a soutěžit s aktivními seniory v Kolářových sadech.

 

Austrálie a Tasmánie

Líbí se vám klokani? Toužili jste pohladit medvídka koalu nebo potkat legendárního tasmánského čerta? Pak vám tato přednáška rozhodně nesmí ujít. Jiří a Alena Márovi za 44 dní procestovali celou Austrálii a Tasmánii navrch. Jejich vyprávění z cest a užitečné cestovatelské tipy si můžete přijít poslechnout 16. května v 17 h do knihovny. Přednáška bude doplněna promítáním fotografií.

 

Sokolovo ze všech stran

9. května byla Praha osvobozena Rudou armádou. Ve stejný den v 17 h v podkrovním sále zavzpomínáme s popularizátorem vojenské historie Ing. Jaromírem Vykoukalem na toto výročí. Řeč bude i bitvě u Sokolova a povídat si budeme také o historii vzniku 1. československého samostatného polního praporu a o boji československých vojáků na východní frontě.

 

Setkání s Markem Šindelkou

Každý měsíc, v rámci jedinečného projektu Spisovatelé do knihoven, vám představujeme nějakého zajímavého současného českého autora. Tentokrát jím bude básník a prozaik Marek Šindelka. Jeho autorské čtení si můžete přijít do knihovny poslechnout 30. května v 17 h.

 

Gorilí rodina v pražské zoo

Jak se liší chování goril ve volné přírodě a v zoo? Je nějaká oblast života těchto zvířat, o které ještě nic nevíme? Na to se můžete zeptat studenta veterinární medicíny Jana Bedřicha, který nám o těchto zajímavých tvorech přijde vyprávět 23. května v 17 h.

 

Férová snídaně v Prostějově

I tento rok proběhne v parčíku za knihovnou Férová snídaně. Jedná se o celosvětový piknikový happening na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. Vezměte si piknikovou deku, nějakou fair trade nebo regionální dobrotu, přátele, děti a přijďte s námi posnídat. Knihovníci pro vás budou mít nachystaný férový čaj, kávu, kakao a vlídné slovo. Snídat budeme 12. května od 10 do 12 h. V případě ošklivého počasí se schováme v knihovně.

 

 Aktivní senior 

Již třetí ročník znalostně-dovednostní soutěže Aktivní senior se uskuteční 29. května v 9.30 h v Kolářových sadech. Soutěžit můžou jednotlivci nebo tříčlenná družstva. Těšit se můžete na zábavné úkoly, které si pro vás připravili Městská policie, Městská knihovna, Hasičský záchranný sbor, Policie ČR, Střední zdravotnická škola a IRIS Prostějov. Občerstvení pro všechny účastníky bude zajištěno.