Soutěžní online kvíz: Od střelnice ke knihovně (ukončeno)

30.06.2023 11:25

VÝHERCI: Marek Štefek, Vít Podmanický a Darina Křenková.

Gratulujeme! Výherci byli kontaktováni emailem.

****************************************************

I letos se můžete těšit na soutěžní prázdninový kvíz týkající se Prostějova a jeho historie. A protože budova naší knihovny slaví letos 200 let, téma bylo jasné. Ověřte si, co víte o této nepříliš známé památce našeho města. Navíc můžete vyhrát pěkné knižní ceny.

On-line kvíz najdete ZDE.

Čeká vás celkem 12 otázek, které se věnují historii a zajímavostem, týkající se budovy prostějovské střelice alias dnešní knihovny.

Soutěž probíhá od 1. července do 31. srpna 2023. Ze správných odpovědí poté vylosujeme tři výherce, které zveřejníme v průběhu září zde na webu a na Facebooku (@knihovnapv) pod příspěvkem o soutěži. Ti získají pěkné knižní ceny.

Budeme rádi, pokud nám na konci kvízu necháte vzkaz, jak se vám kvíz líbil a která témata byste rádi viděli v příštích kvízech.

Na oddělení regionální literatury naleznete o Prostějovu a Prostějovsku spoustu nádherných publikací a informace, které na internetu nejsou běžně k dohledání. A samozřejmě také knihy a články, ze kterých jsme čerpali informace při tvorbě kvízu.

Rádi bychom poděkovali PhDr. Haně Bartkové, historičce a také kronikářce města Prostějova, která laskavě odpovídala na naše dotazy při tvorbě kvízu a poskytla nám cenné informace.

********************************************************************************

Použité zdroje informací:

BARTKOVÁ, Hana. Akátová alej a nová budova střelnice – dvě významné události roku 1823. Statutární město Prostějov [online]. Prostějov, 2023, 16. 5. 2023 [cit. 2023-07-01]. Dostupné z: https://www.prostejov.eu/cs/aktuality-archiv/akatova-alej-a-nova-budova-strelnice-dve-vyznamne-udalosti-roku-1823.html?fbclid=IwAR0oXtWHEeMViUnsPDznpu9EbI0xU1wpc7Udu-h7hrh9pgV3zafQWbiJPls

BARTKOVÁ, Hana. Před sto devadesáti lety se narodil císař František Josef I. Navštívil i Prostějov. Statutární město Prostějov [online]. Prostějov, 2023, 18. 8. 2020 [cit. 2023-07-01]. Dostupné z: https://www.prostejov.eu/cs/aktuality-archiv/pred-sto-devadesati-lety-se-narodil-cisar-frantisek-josef-i-navstivil-i-prostejov.html

HRUŠKA, Václav. Střelecké terče v Muzejní sbírceZpravodaj: Muzeum Prostějovska, Prostějov. Prostějov: Muzeum Prostějovska v Prostějově, 1985, (1). ISSN 0231-9454.

KOKOJANOVÁ, Michaela. Když v „městské knihovně“ ještě ukládali knihy do pokladnice. Štafeta: kulturně politický časopis Prostějovska. Prostějov: Městská knihovna Prostějov, 2005, 36(2), 54–58.

KOKOJANOVÁ, Michaela. Ó gryfové, promiňte!. Štafeta: kulturně politický časopis Prostějovska. Prostějov: Městská knihovna Prostějov, 2008, 39(1–2), 71–73.

KVAPIL, Miloš. Terče ostrostřelců: svědkové výstavby budovy městské knihovny. Štafeta: kulturně politický časopis Prostějovska. Prostějov: Městský úřad Prostějov, 2000, 31(100), 78–83.

VALENTA, Edvard. Život samé psaní. Praha: Symposium, 1970. Čeští mistři pera.

Několik črt z posledních 15 let města Prostějova. V Prostějově: nákladem Družstva městského spolkového domu, 1907.

110 let Městské knihovny v Prostějově. Redaktor Miloš KVAPIL. Prostějov: Městská knihovna Prostějov, 2008. Prostějovská knižnice. ISBN 978-80-254-3703-2.