Zahnízdění knižní budky

21.08.2016 14:51

Prostějov má svoji první knihobudku. Co to vlastně je? Je to taková miniknihovnička, která slouží ke sdílení a výměně knih. Někdy se jí říká také „sousedská knihovna“. První knihobudky se objevily v roce 2009 v USA pod označením "little free library" a od té doby se tento nápad rozšířil do mnoha zemí po celém světě a také do mnoha českých měst. Pravidla užívání jsou jednoduchá. Knížku si z knihobudky můžete půjčit a po přečtení ji vrátit, nebo si ji můžete prostě vzít a později přinést nějakou jinou. Pokud si doma nevíte rady s tím, kde přečtené knihy skladovat, ale je vám líto je jen tak vyhodit, knihobudka může být hezkým způsobem, jak těmto knihám dát druhou nebo i třetí šanci u někoho jiného. Ve čtvrtek 6. října byla jedna budka slavnostně zprovozněna v Kolářových sadech, u dětského hřiště nedaleko hvězdárny. Městská knihovna Prostějov a několik nadšenců se v prvních dnech postarali o její naplnění. Zájem byl velký, během prvního týdne fungování z ní ke svým novým čtenářům odešlo přes 150 knížek. Vrátí se? Přibydou jiné? Bylo by skvělé, když se budeme společně starat o to, aby v ní stále bylo co číst. Když se tak stane a nápad se bude líbit, nemusí Prostějov zůstat zdaleka jen u jediné knihobudky.

Na fotografie se můžete podívat v galerii (klikněte).