Pro příznivce fantasy (proběhlo)

23.10.2014 08:54

Fantasy je v dnešní době velmi oblíbený a rozvíjející se žánr nejen v literatuře, ale i ve filmu a ve výtvarném umění. Jeho fanoušci se sdružují v klubech, pořádají tematická setkání, čtou a vydávají své časopisy a provozují specializovaná knihkupectví. Zajímá Vás, oč se vlastně jedná? Nebo jste také příznivci tohoto žánru? Pak si nenechte ujít zajímavou akci – ve středu 12. listopadu v 17 hod. se v prostějovské knihovně uskuteční vernisáž výstavy obrazů Miroslava Zapletala z Rozstání. Jak sám říká, je amatér – samouk a v jeho obrazech, většinou malovaných temperou a olejem, se promítají pohanská mytologie, historie, příroda, okultismus a další fantazie i abstrakce. Výstavu jeho prací s názvem „Severská mytologie a runy v obrazech“ budete moci navštívit v Galerii Na Půdě až do konce letošního roku. Starodávné mýty, báje i pohádky jsou také svědectvím o době, životě, víře a kultuře národů předkřesťanské Evropy a dodnes nás inspirují. Jsou to mimo jiné i kořeny dnešní fantasy literatury. A právě o ní bude přednáška velkého fanouška sci-fi a fantasy literatury, knihovníka Knihovny města Ostravy, Bohdana Volejníčka, jehož prezentace nazvaná „Fantastická literatura – vše co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“, nás provede dějinami fantastické literatury od gotických románů, přes fantastiku Julese Verna, Tolkienova Pána prstenů, až ke králi hororů Stephenu Kingovi. Nenechte si ujít tento zajímavý podvečer.

Miroslav Zapletal: 9 světů Yggdrasillu, 112 x 89 cm, tempera, červenec 2008