Láska na první větu: literární výstava (proběhlo)

20.02.2014 12:24

„Byla to láska na první pohled,“ zní třeba úvodní věta románu Josepha Hellera Hlava XXII. Pro mnohé čtenáře, včetně některých literárních odborníků, je první a poslední věta knížky velmi důležitá, ba nejdůležitější. Často podle nich poznáte, do jaké atmosféry vás autor vtahuje a v jaké náladě vás opustí. Řada čtenářů si právě podle několika prvních vět vybírá, kterou knížku si zrovna půjčí nebo koupí. Český prozaik Antonín Bajaja říká: „Román začínající špatnou větou je většinou celý špatný. Chybí mu energie.“ Kolem fenoménu první románové věty existují řady diskusí, klubů, a jsou sestavovány žebříčky těch nejoblíbenějších. Některé úvodní věty jsou nezapomenutelné: „V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit,“ jiné se staly klasikou stejně jako celý román: „Říkejte mi Izmael,“, další jsou často citované: „Tak nám zabili Ferdinanda.“ Řada úvodních vět nepotřebuje prozrazovat, ze které knihy pocházejí. Ať už jde např. o větu „Thomas Tracy měl tygra,“ nebo „Na počátku bylo Slovo, a to Slovo bylo u Boha, a to Slovo byl Bůh.“ Tuto unikátní výstavu stovky prvních vět přímo pro prostějovskou knihovnu sestavil její nadšený spolupracovník Jan Sedláček, student historie Slezské univerzity v Opavě. Výběr zahrnuje klasiky i současné autory, jak české, tak zahraniční. Možná vám bude v našem výběru scházet nějaká vaše oblíbená věta či autor. Můžeme vám však zaručit, že každou z citovaných knížek vlastníme. Pokud vás tedy její úvodní věta zaujme, stačí sejít z naší Galerie Na Půdě o patro níže do půjčovny a o knížku požádat. Výstava potrvá do 17.3.