Jiřina Šiklová: Současná společnost očima sociologa (proběhlo)

25.09.2014 08:52

Jiřinu Š iklovounení třeba příliš představovat. Je to známá a uznávaná socioložka, publicistka a zakladatelka gender studií v České republice. Kromě mnoha odborných prací je také autorkou několika kni žn í ch bestselerů.Většinou jde o velmi praktické knihy. Řeší se v nich problémy mezi prarodiči a vnoučaty nebo starosti šedesátileté ženy, která se musí postarat o svoji osmdesátiletou matku.  Z  pozice „staré paní“ tak Šiklová píše svého druhu deník na pokračování. Aktuální situace, které jí život přináší, se v něm mísí se zkušenostmi a znalostmi. Její nová kniha se jmenuje Vyh oštěná smrta je o posledních věcech člověka. Autorka v ní říká: „Smrt jsme tzv. civilizovaně vytěsnili ze svých životů. Má proběhnout někde v nemocničních hygienických podmínkách. Když chce někdo starý o smrti vážně mluvit, většinou ho mladší odbudou mávnutím ruky: Dej pokoj, ty tady budeš do sta. Místo rozhovoru o věcech, které se mu honí hlavou a o kterých se potřebuje starý člověk nějak rozpovídat, zalepí se mu pusa takovou banalitou. V  téhle knize jsem chtěla některé věci kolem lidského umírání a vztahu umírající – pozůstalí dostat zpátky do lidských rozhovorů, odkud naivně vymizely.“ Přednáška Jiřiny Šiklové, nejen o její nové knize, začíná ve středu 15. října v 17 hodin v prostějovské knihovně.

Živý přenos přednášky budete moci sledovat i z pohodlí svého domova přímo na této stránce níže, nebo na Livestream účtu knihovny na aderese www.livestream.com/knihovnaprostejov.Omluvte prosím případnou sníženou kvalitu obrazu.

foto: ČTK

živý přenos:

Watch live streaming video from knihovnaprostejov at livestream.com