Andersenova noc ve Smržicích

08.04.2014 17:22

V pátek 4.4.2014 se konala na počest největšího pohádkáře H.CH.Andersena pohádková noc. Ve Smržicích knihovnice I. Slavíčková ve spolupráci s učitelkou J. Gulakovou ze ZŠ ve Smržicích tuto krásnou akci, absolvovaly teprve podruhé, s velkým úspěchem u dětí od 2. třídy až po páťáky. Sešli jsme se v pátek v 16. hodin u ZŠ, děti s naší malou pomocí zasadily krásný strom „POHÁDKOVNÍK“, na kterém byly zavěšeny lístečky s úkoly, které průběhem celého večera budou plnit. Nejdříve než jsme šli na procházku naší krásnou obcí, jsme samozřejmě „POHÁDKOVNÍK“ zalili pořádně vodou, aby nás příští rok zase přivítal. Procházku obcí jsme si krásně užili, protože počasí nám tento rok přálo. Na občerstvení jsme byli pozváni paní starostkou ing. Lebedovou do Kulturního domu, kde jsme v krásném prostředí dostali vynikající osvěžení v ovocném a zmrzlinovém poháru. Také jsme navštívili Obecní knihovnu, ze které dětem vůbec nechtělo odejít, ale čas pokročil a následovalo opékání špekáčků, různé hry na školní zahradě, kde děti dokonce viděly létat netopýry. Přece jen po procházce trochu vyhládlo, tak byla ve třídě malá večeře z vlastních zásob. Potom jsme se vydali na procházku s lampiony, baterkami a různými jinými svítidly. Šli jsme náměstíčkem, tam bylo osvětlení, tak do tmavé uličky, vylekali jsme paní učitelku Lidušku, která bydlí na náměstíčku a potom již jsme šli do školy, kde bylo naše hlavní stanoviště. Následovala četba několika Andersenových pohádek a povídání o spisovateli, který napsal 156 pohádek. Děti ale potřebovaly pohyb a protože už byla tma jak v pytli, tak jsme si zahráli schovávanou, já jako knihovnice jsme musela „pikat“ a hledat. Smíchu i pískotu bylo až uši brněly. Ale hlavní hřeb „diskotéka“ to bylo něco, děti tančily skoro jak profíci a byli k neunavení. Ale diskotéka skončila a děti se začaly připravovat na spaní. Ještě několik pohádek a již byla půlnoc. Přišel si nás natočit pan Balcařík a byl nadšen. Potom už byl legrace konec, ale než děti usnuly bylo ještě veselo, až „malé anderseny a andersenky“, bylo pět kluků a dvanáct děvčat usnuly. Budíček nám udělaly v 6 hodin, abychom náhodou nezaspaly, následovala snídaně – vánočka s marmeládou a čaj. Následoval úklid lavic,různých papírků, potom ještě paní učitelka dávala luštění rébusů a to byl konec naší 2. Andersenovy noci. Všechny děti odcházely nadšeny a my knihovnice Slavíčková a paní učitelka Gulaková spokojeny. Ještě bych chtěla poděkovat za sponzorské dárky panu vedoucímu „Smržičanky“, panu Makovcovi, panu Šoustalovi a Argboeku za krásný stromek.

Těšíme se na příští rok Slavíčková Ivanka a Jana Gulakova.