Čtyřicet detektivů a šilený knihovník


Jedním z nejžádanějších knižních žánrů v knihovně zůstávají detektivky. Ale pozor. Nejenom ty pro dospělé. I s těmi pro děti se roztrhl knižní pytel. Řešení záhad, napětí a šikovní detektivové prostě táhnou čtenáře každého věku. Knihovna nedávno zahájila spolupráci s organizací Věda a technika na dosah (www.geniator.cz), a společně jsme připravili zábavné a především záhadné soutěžní dopoledne pro žáky 7. a 8. tříd prostějovských základních škol. V úterý 23. února se proto otevřely dveře bývalé ZŠ na Husově náměstí, a osm pětičlenných týmů si vyzkoušelo, jaké by to mohlo být, začít s detektivní kariérou a učit se od těch nejslavnějších pátračů.

Soutěž spočívala v aktivitách, které by měl ovládat každý správný detektiv. Od popisu podezřelého, průzkumu důkazů, včetně literárních pramenů, přes snímání otisků prstů, odhalování tajného písma, luštění šifer, fyzikální pokusy, práci s mikroskopem, výslech, hledání stop a tajných klíčů, až po uplatnění všech poznatků při závěrečné deaktivaci časované bomby, kterou na celé město Prostějov nastražil šílený knihovník.

Aby mladí kriminalisté ukázali svou všestrannost, nešlo zdaleka jen o fyziku nebo chemii. U každého stanoviště museli ukázat také znalost literatury, češtiny, logického uvažování. U každého z osmi stanovišť se tak museli potýkat s knihami, jelich autory i postavami, s literárními kvizy, poslouchat a poznávat ukázky z audioknih a mnoho dalšího.

Třem týmům se podařilo získat oba deaktivační klíče a posbírat všechny cifry číselného kódu, pomocí kterého zneškodnily opravdu reálně vypadající bombu. Happy end však vidíme hlavně v tom, že se při tom všichni skvěle bavili, něco zažili a zároveň se toho hodně naučili. :-)

23.2.2016