Léto v knihovně ve znamení soutěží
 
Knihovna i v horké letní dny nabízí příjemné místo k relaxaci i poučení. O prázdninách sice nejsou naplánovány žádné přednášky a i pravidelné akce se přesouvají na září, přesto pro vás máme něco navíc. Kromě vypůjčení knih, časopisů nebo CD si můžete zahrát hned ve dvou soutěžích o zajímavé knižní ceny.
 
 
Letní čtenářská výzva
 
Pokud ještě nevíte, jakou knížku si vzít na dovolenou, můžete vyzkoušet naše tipy a spojit příjemné s užitečným. Pokud totiž přečtete v průběhu července a srpna alespoň šest knih, které splňují zadaná kritéria, budete zařazeni do slosování o knížky. Zadání a podrobnosti najdete v půjčovně pro dospělé a na internetové adrese www.knihovnapv.cz/vyzva.
 
 
Luštění s knihovnou
 
Baví vás křížovky? Vyzkoušejte tu naši. Ve spolupráci s hádankářským kroužkem Hanáci jsme pro vás připravili křížovku a osmisměrku. K vyzvednutí jsou v knihovně, nebo je najdete na našem webu a můžete je pohodlně vytisknout doma. Vyplněné pak nezapomeňte zanést do knihovny. Úspěšní luštitelé budou zařazeni do slosování o knižní ceny.
 
 
Knihovna pro děti a mládež bude na nové adrese
 
Knihovna pro děti a mládež bude až do 13. 8. 2017 uzavřena z důvodu stěhování. Pak ji najdete o pouhých 300 metrů vedle – v přízemí prostějovského zámku (Pernštýnské nám. 8). Vchod do knihovny bude na zámeckém nádvoří přímo naproti hlavní bráně. V průběhu prázdnin zde proto nebudou probíhat žádné tradiční letní akce pro děti. Pokud máte doma knížky, které byste měli vrátit právě v průběhu uzavření knihovny pro děti (tedy 10.6. – 13.8.), nic se neděje, jejich výpůjční doba je automaticky prodloužena až do 31.8. Od 14.8. bude mít knihovna pro děti otevřeno tak, jak je o prázdninách zvykem, tedy v pondělky, středy, čtvrtky a pátky vždy o 9.00 do 11.00 a od 12.00 do 16.00. V úterky a o víkendech bude zavřeno.

Piknik, autorské čtení, Kapverdy a péče o vodu

 

Léto pomalu končí. Dospělí se vracejí z dovolených a dětem začíná škola. Zdálo by se, že tím také končí veškerá legrace. To je ale velký omyl, protože v knihovně naopak zábava právě začíná. Těšit se můžete na opravdu pestrý program. Posnídáme na „pohodovém“ pikniku a odstartujeme první semestr univerzity třetího věku. Jana Bušek a Alena Čižmářová se s námi podělí o své zkušenosti z cesty na Kapverdy. Knihovnu navštíví známá česká spisovatelka Petra Hůlová, hudební kritik a publicista Jan Rejžek a popularizátor vojenské historie Ing. Jaromír Vykoukal.   

 

Virtuální univerzita třetího věku

Vzdělání a touha po nových vědomostech šlechtí člověka v každém věku. Pro všechny aktivní a zvídavé seniory knihovna nově otevírá Virtuální univerzitu třetího věku. Tématem prvního semestru bude astronomie. Čekají vás čtyři přednášky, na kterých se příjemnou, populárně naučnou formou seznámíte s vývojem tohoto oboru od antiky až po současnost. První nezávazná ukázková hodina proběhne 5. září v 9.30 v podkrovním sále. Mimo jiné se na ní dozvíte podrobnější informace o organizaci a průběhu dalšího studia.

 

 Piknik s knihovnou 

Přemýšlíte, jak netradičně zahájit pohodový víkend? Co si dát snídani v trávě? Připojte se k nám na druhém ročníku Pohodového pikniku. Vezměte svoje kamarády, známé, sousedy, rodinu, deku a nějaké domácí dobroty a přijďte 9. září od 9.30 do 13 hodin do parčíku u knihovny. Kávu, čaj, kakao, čtivo i deskové hry dodáme. Bude-li pršet, schováme se v knihovně.

 

Autorské čtení

Petra Hůlová je známá česká prozaička a držitelka několika literárních ocenění. Vystudovala kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pravidelně přispívá do časopisu Respekt. V letech 2000 až 2001 pobývala v Mongolsku, kde se odehrává i děj jejího prvního románu Paměť mojí babičce, který si společně připomeneme. Mezi její další knihy patří Přes matný sklo, Cirkus Les Mémories, Umělohmotný třípokoj, Stanice Tajga, Strážci občanského dobra, Čechy, země zaslíbená a Macocha. Tato zajímavá autorka se vám v knihovně představí 18. září v 17 hodin

 

Hudební kaleidoskop

Jan Rejžek, známý hudební kritik a publicista, vám v poslechovém pořadu představí zajímavé tituly, interprety a styly z domácí i zahraniční hudební tvorby. Nebude chybět ani listování jeho novou knihou „Poslední slovo má Jan Rejžek!“.  Na osobní setkání se můžete těšit 25. září v 17 hodin.

 

Cestopisná přednáška

Další vyprávění cestovatelky Jany Bušek nás přenese na exotické Kapverdy. Prostějovská rodačka se společně s maminkou Alenou Čižmářovou vydala na cestu po ostrovech ležících na západ od Afriky a podařilo se jim procestovat dva z nich - Santiago a Fogo. O své dojmy a zkušenosti se do knihovny přijdou podělit 14. září v 17 hodin. Přednášku doplní výstava fotografií „Obrazy v písku“, kterou můžete zhlédnout v Galerii Na Půdě až do konce října.

 

Voda pro Stát Izrael

Ing. Jaromír Vykoukal je známý jako popularizátor vojenské historie. Tentokrát však bude jeho přednáška na trochu jiné téma. Izrael je totiž nejen vojenským státem, ale i světovou jedničkou v hospodaření s vodou. Ze zkušeností tamních obyvatel se můžeme lecčemus přiučit. Řeč bude o zavlažování, péči o vodu a o výrobě pitné vody odsolováním. Načerpat zajímavé informace můžete 29. září v 17 hodin.

 

Online soutěž s Harrym Potterem

Patříte mezi fanoušky mladého čaroděje s jizvou na čele? Myslíte si, že znáte svět Harryho Pottera opravdu dobře? Vyzkoušejte si svoje znalosti v online kvízu a vyhrajte lákavé tematické ceny. Kvíz si může vyzkoušet každý, ale do slosování budou zařazeny pouze děti od 8 do 15 let.