Léto v knihovně ve znamení soutěží
 
Knihovna i v horké letní dny nabízí příjemné místo k relaxaci i poučení. O prázdninách sice nejsou naplánovány žádné přednášky a i pravidelné akce se přesouvají na září, přesto pro vás máme něco navíc. Kromě vypůjčení knih, časopisů nebo CD si můžete zahrát hned ve dvou soutěžích o zajímavé knižní ceny.
 
 
Letní čtenářská výzva
 
Pokud ještě nevíte, jakou knížku si vzít na dovolenou, můžete vyzkoušet naše tipy a spojit příjemné s užitečným. Pokud totiž přečtete v průběhu července a srpna alespoň šest knih, které splňují zadaná kritéria, budete zařazeni do slosování o knížky. Zadání a podrobnosti najdete v půjčovně pro dospělé a na internetové adrese www.knihovnapv.cz/vyzva.
 
 
Luštění s knihovnou
 
Baví vás křížovky? Vyzkoušejte tu naši. Ve spolupráci s hádankářským kroužkem Hanáci jsme pro vás připravili křížovku a osmisměrku. K vyzvednutí jsou v knihovně, nebo je najdete na našem webu a můžete je pohodlně vytisknout doma. Vyplněné pak nezapomeňte zanést do knihovny. Úspěšní luštitelé budou zařazeni do slosování o knižní ceny.
 
 
Knihovna pro děti a mládež bude na nové adrese
 
Knihovna pro děti a mládež bude až do 13. 8. 2017 uzavřena z důvodu stěhování. Pak ji najdete o pouhých 300 metrů vedle – v přízemí prostějovského zámku (Pernštýnské nám. 8). Vchod do knihovny bude na zámeckém nádvoří přímo naproti hlavní bráně. V průběhu prázdnin zde proto nebudou probíhat žádné tradiční letní akce pro děti. Pokud máte doma knížky, které byste měli vrátit právě v průběhu uzavření knihovny pro děti (tedy 10.6. – 13.8.), nic se neděje, jejich výpůjční doba je automaticky prodloužena až do 31.8. Od 14.8. bude mít knihovna pro děti otevřeno tak, jak je o prázdninách zvykem, tedy v pondělky, středy, čtvrtky a pátky vždy o 9.00 do 11.00 a od 12.00 do 16.00. V úterky a o víkendech bude zavřeno.Říjnová setkání v knihovně - Sidon, Hruška, KolmanováŘíjnová setkání v knihovně - Sidon, Hruška, Kolmanová

Listopad v knihovně

Listopad je měsíc, kdy se celá příroda halí do barevného kabátku a připravuje se na zimu. Stejně pestrý je i program knihovny. Setkáme se s českým spisovatelem a básníkem Martinem Reinerem, vyslechneme si přednášku o prvním československém prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Probereme nejžhavější novinky v poporodní péči a dozvíme se, jak se plánují obce. V listopadu se uskuteční také vernisáž koláží Bohumila Olšanského, budeme promítat, soutěžit i relaxovat.

 

Spisovatelé do knihoven

Martin Reiner je brněnský básník, prozaik a nakladatel. Dlouhodobě se zajímá o život a dílo českého básníka Ivana Blatného, o němž v roce 2014 vydal dokumentární román nazvaný Básník. Kniha byla oceněna v roce 2015 cenou Magnesia litera.  Mezi jeho další díla patří například básnická sbírka Decimy, román Lucka, Maceška a já nebo sbírka povídek Jeden z milionu. S tímto známým českým autorem se můžete osobně setkat na autorském čtení, které se bude konat 30. 11. v 17 h.

 

Zázrak zrození

Plánujete založit rodinu nebo vás čeká v blízké době narození miminka? Potom si určitě nenechte ujít besedu s dětskou sestrou Mgr. Ilonou Antoníčkovou a porodní asistentkou Martinou Havlíčkovou, ať víte, do čeho jdete. O aktuálních lékařských trendech v těhotenství, porodní i poporodní péči si budeme povídat 15. 11. v 17 h.

 

Bohumil Olšanský: Koláže

Konstruktér a projektant Bohumil Olšanský je známý také jako výtvarník a fotograf. O své výtvarné počiny se přijde do knihovny podělit 8. 11. v 17 h, kdy proběhne slavnostní vernisáž výstavy jeho koláží a kreseb.

 

Plánování obce v praxi

Navrhnout veřejný prostor tak, aby byl krásný a zároveň funkční, není snadná věc. Jak takové plánování probíhá v praxi, se můžete dozvědět 9. 11. v 17 h v moderované diskusi s hlavní architektkou města Litomyšle Zdeňkou Vydrovou a starostou Dolních Břežan Věslavem Michalíkem. Akci pořádá spolek Prostor Prostějov.

 

Promítej i ty

Máte rádi přírodu? Jste fandové dokumentárních filmů? Zastavte se 16. 11. v 17 h v knihovně na promítání snímku „Na sever od slunce“. Čekají vás fantastické záběry divoké krajiny, dobrodružné surfování za polární noci i znepokojivé otázky týkající se znečištění oceánů a života mimo civilizaci.

 

Tomáš Garrigue Masaryk – první prezident Republiky Československé

Popularizátor vojenské historie Ing. Jaromír Vykoukal nám u příležitosti nedávného výročí úmrtí T. G. Masaryka přiblíží jeho vztah k armádě i několik dalších oblastí, do nichž tento politik významným způsobem zasáhl. Přednáška se koná 22.11. v 17 h.

 

Audiostop

Přijďte se do knihovny pobavit a zahrát si o knižní ceny. Zábavná soutěž, kterou připravil a bude moderovat Jaroslav Knejp, prověří vaše znalosti známých hlášek z klasických českých filmů. Soutěžit, nebo třeba jen fandit, můžete 23. 11. v 16 h. Pokud se chcete zúčastnit jako soutěžící, přihlaste se prosím předem v čítárně nebo na tel. č. 582 329 661.

 

 Retro Relaxační odpoledne 

Relaxovat ve stylu retro můžete v knihovně 27. 11. od 16 do 18 h. Zavzpomínáme na 80. léta, budeme si pouštět gramofonové desky a vyzkoušíme si omalovánky našich rodičů. Připraveno bude i stylové pohoštění. Na každého, kdo přijde v retro oblečení, bude čekat malý dárek.