soutěž s Rychlými šípy (proběhlo)

02.12.2013 14:41

Rychlé šípy mají 75 let

Komu by nic neříkala jména Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček? Věřili byste tomu, že letos v prosinci (konkrétně 17.12.) to je 75 let od vzniku tohoto legendárního komiksu a této legendární pětice chlapců, kteří se rozhodli založit klub? Jaroslav Foglar chtěl vytvořit obrázkový seriál, který by mu ulehčil práci se vzděláváním čtenářských klubů a zároveň navýšil náklad časopisu Mladý hlasatel, a tak od 17. prosince 1938 se v sedmém čísle IV. ročníku časopisu Mladý hlasatel začaly objevovat na zadní straně první komiksové příběhy Rychlých šípů. Ten den vstoupil do historie jako první blonďáček (jméno Mirek Dušín dostal až o týden později) a druhý byl černovlasý Jarka Metelka. Třetí hoch, Jindra Hojer, je o týden mladší. Zbývající dva, Červenáček a Rychlonožka, se poprvé ukázali až v pátém pokračování seriálu 14. ledna 1939. Foglar původně nepočítal s tím, že by se stal komiks tak populárním, ale nakonec Rychlé šípy vycházely až do roku 1989, s vynucenými přestávkami v období nacismu a komunismu. Autorem textu byl vždy Jaroslav Foglar, kreslířem první série byl Jan Fischer, Marko Čermák kreslil pak druhou sérii. Některé díly v roce 1941 byly nakresleny Bohumírem Čermákem a Václavem Junkem. Souborné knižní vydání komiksových příběhů vyšlo v roce 1998 v nakladatelství Olympie. Rychlé šípy se dočkaly knižní trilogie Dobrodružství v temných uličkách. Podle prvního dílu Záhada hlavolamu a druhého dílu Stínadla se bouří byl natočen seriál v roce 1969, filmového zpracování Záhady hlavolamu jsme se dočkali v roce 1993. Divadelní představení Rychlých šípů se již od roku 2000 hraje ve Slováckém divadle.
pro knihovnu Denisa Šnédarová

SOUTĚŽ o ježka v kleci a čtenářskou lampičku (ukončeno)

Při příležitosti výročí prvního vydání Rychlých šípů jsme pro vás připravili vědomostní kviz. Můžete si na něm vyzkoušet, co všechno o téhle partě a jejím autorovi už víte, a třeba se přitom dozvíte něco nového. Soutěž je ve dvou variantách, snadnější pro děti do 15 let, a záludnější pro všechny starší. Pokud na všechny otázky odpovíte správně, postoupíte do slosování o hlavní ceny, kterými jsou ježek v kleci v dětské soutěži, a praktická připínací lampička na knížku pro dospělé. Papírová zadání jsou k dispozici v knihovně pro děti i v půjčovně pro dospělé, vyplněné je můžete odevzdávat tamtéž. Obě verze můžete samozřejmě vyplnit také online přímo zde.

SOUTĚŽNÍ KVIZ pro děti (do 15 let)

SOUTĚŽNÍ KVIZ pro dospělé (od 15 let)

Výsledky soutěže

do 15 let – hlavní cena (ježek v kleci): Marie Coufalová (11 let)